Zalety korzystania z oprogramowania Hyper-V

Na uczelni mieliśmy kiedyś zadanie, aby uruchomić dwa systemy operacyjne na jednej maszynie, w tym samym czasie. Jako studenci informatyki nie mieliśmy z tym większych problemów – wystarczyło zainstalować odpowiednią maszynę, skonfigurować ją i cieszyć się możliwością używania dwóch różnych systemów równolegle.

Sposób na wirtualizację komputerów

hyper-vProgramów i środowisk do postawienia nowego systemu na komputerze, bez ingerencji w konfigurację starego jest wiele. Istnieje oprogramowanie uniwersalne, ale spotkać można także takie, które pozwala na uruchomienie innej wersji tego samego systemu. Należy do nich Hyper-V. Ten program pozwala na włączenie innej wersji systemu bez konieczności fizycznej ingerencji w ten, który mamy już zainstalowany. Nie wymaga on dzielenia dysku na partycje, ale posiada swój własny, wirtualny sprzęt komputerowy oraz BIOS. To oprogramowanie stanowi właściwie narzędzie, wykonane przez jednego z wiodących producentów systemów operacyjnych specjalnie dla owej marki i może być zainstalowane jako zewnętrzna aplikacja lub pojedyncza właściwość. Oficjalna premiera Hyper-V miała miejsce już ponad 10 lat temu, a na samym początku nazywano ją nazwą kodową Viridian. Aby jednak zainstalować to oprogramowanie należy najpierw sprawdzić, czy nasz sprzęt posiada odpowiednie wymagania. Program działa tylko i wyłącznie na przystosowanych do wirtualizacji procesorach, które są 64-bitowe i mają wsparcie sprzętowe do tego procesu. Każda z wersji hiperwizora posiada także pewne ograniczenia procesorowe, pamięciowe oraz związane z ilością licencji.

Korzystanie z dwóch systemów dzięki maszynom wirtualnym hiperwizora okazało się być bardzo proste i szybkie. Dzięki takim rozwiązaniom nie mamy problemu z instalacją nowego systemu bezpośrednio na urządzenie i ułatwionych zostaje wiele procesów pracy, które wymagają wykorzystania więcej niż jednego takiego oprogramowania.