Właściwości pianek jednoskładnikowych i dwuskładnikowych

Jedną z najbardziej popularnych metod stosowanych do ocieplania domów i innych budynków jest zastosowanie pianki poliuretanowej. Sposób przygotowania takiej pianki decyduje o jej późniejszym zastosowaniu. Ogólnie można podzielić pianki poliuretanowe ze względu na ich budowę na jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Każdą wykorzystuje się w nieco innych celach.

Rodzaje materiałów piankowych używanych do termoizolacji

natrysk piankiPianki jednoskładnikowe nazywane są również piankami niskoprężnymi. Jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są one tylko z jednej komórki. Budowa jednokomórkowa pianki poliuretanowej niskoprężnej sprawia, że ma ona znacznie lepszą przyczepność, dlatego nadaje się idealnie do ocieplania przeróżnych powierzchni. Lepsza przyczepność materiału termoizolacyjnego jest spowodowana tym, że natrysk pianki jednoskładnikowej ma znacznie więcej punktów styku z daną powierzchnią. Poza tym pianki jednoskładnikowe charakteryzują się znacznie wyższą podatnością na rozciąganie i ściskanie. Są to po prostu materiały znacznie bardziej elastyczne ze względu na to, że mają zwartą budowę. Drugim rodzajem pianek poliuretanowych jest pianka dwuskładnikowa. Ta pianka charakteryzuje się bardziej zamkniętą budową. Kapsuły tej pianki wypełniane są powietrzem, dzięki czemu pianka dwuskładnikowa to idealny izolator stosowany do ocieplania domów.

Warto wspomnieć o tym, że przepuszczalność pary wodnej jest zawsze wyższa w strukturach gąbczastych. Pianki dwuskładnikowe charakteryzują się tym, że znacznie szybciej twardnieją, bo ich struktura zawiera wszystkie niezbędne ku temu składniki. Pianki jednoskładnikowe do stwardnienia potrzebują wilgoci pochodzącej ze środowiska zewnętrznego. Pianki sprawdzają się nie tylko jako izolacja termiczna, ale również izolacja akustyczna.