Użycie króćców elastycznych okrągłych w systemach wentylacyjnych

Systemy wentylacyjne, z racji swojej funkcji, jaką jest kontrolowany przepływ powietrza, narażone są na wzmożone drgania i powodowane nimi zniekształcenia. Czy istnieje sposób, aby odpowiednio ochronić wentylację przed ujemnymi skutkami zmiennej temperatury i ciśnienia? 

Jak złagodzić drgania? O okrągłych króćcach wentylacyjnych

króćce elastyczne okrągłeDrgania, które generowane są przez pracujący wentylator, przeniesione na dalsze elementy konstrukcyjne wentylacji stanowić mogą problem. Systematyczne oddziaływanie szkodliwego czynnika zwiększa ryzyko szybszej eksploatacji systemu wentylacyjnego. W tym przypadku należy przemyśleć sposoby izolacji i zabezpieczenia systemu wentylacyjnego. Właściwym rozwiązaniem tej kwestii są króćce elastyczne okrągłe. Owe elementy, łącząc drgający wentylator z pozostałą częścią systemu, wychwytują i absorbują jednocześnie powstające wibracje. Wytrzymałe są na działanie wysokich temperatur, standardowo od -40 do +80 stopni Celsjusza. Okrągłe króćce zbudowane są z elastycznej taśmy. Umocowanie łącznika nie jest czynnością skomplikowaną, montaż przeprowadza się za pomocą specjalnych ramek montażowych. O ile króćce okrągłe są wyspecjalizowanymi łącznikami w systemach wentylacyjnych, to nie jest więc wskazane zastosowanie ich w celach nośnych – za zadanie mają jedynie przechwytywanie drgań; w celach nośnych należy sięgnąć po łączniki innego rodzaju.

Zastosowanie elementów, konstrukcyjnie zadedykowanych tłumieniu drgań, wytwarzanych przez wentylator, to rzecz niezbędna. Bez odpowiedniego zabezpieczenia system wentylacyjny pracować będzie mniej wydajnie i prawdopodobieństwo szybszego zużycia elementów wentylacji wzrasta. Przemyślany wybór i zakup wyspecjalizowanych elementów ochronnych pozwoli wentylacji funkcjonować długo i sprawnie.