rozdzielnice średniego napięcia

Test na elektryka

Ostatnio głośno zrobiło się na temat tekstu potwierdzającego kwalifikacje do pracy w zawodzie elektryka. Młodzi elektrycy byli oburzeni zadaniami praktycznymi, które musieli wykonać, aby zdobyć potrzebne kwalifikacje. Pierwsze zadanie dotyczyło prawidłowego podłączenia przewodów.

Rozdzielnice średniego napięcia przerażają młodzież

rozdzielnice średniego napięciaDo dyspozycji były dwie szafy rozdzielcze, w jednej przewody były prawidłowo ułożone, w drugiej źle. Trzeba było określić, gdzie znajduje się błąd, uzasadnić swoje zdanie i podłączyć odpowiednio przewody. Obiektem kolejnego zadania były stacje transformatorowe, lecz okazało się, że większość uczniów nawet nie zdążyła mieć z nimi styczności. To zadanie najczęściej zostawało niewykonane. Pojawiły się również jak co roku szafy sterownicze, ale na to wszyscy byli już przygotowani. Był to łatwy sposób zdobycia paru punktów. Kolejnym zadaniem sprawiającym problem były bezkonkurencyjne rozdzielnice niskiego napięcia, które przerażały młodzież swoją złożonością. Jeden z uczniów warszawskiej szkoły zawodowej zarzekał się, że na zajęciach obsługiwali tylko rozdzielnice starego typu. Na egzaminie spotkali się z najnowocześniejszą wersją rozdzielnicy, która sprawiła im spory problem. Dodatkowo stresu przysporzył im fakt, że zadania odbywały się na czas, a nie znając zupełnie budowy nowej rozdzielnicy, chłopcy musieli poświęcić sporo czasu na zorientowanie się w kwestiach, które normalnie pominęliby i przeszli do właściwego problemu. Nie wszyscy jednak byli oburzeni. Uczniowie szkół z nowoczesnymi pracowaniami byli spokojni o wyniki egzaminów, ponieważ uczyli się zarówno na starym, jak i nowym sprzęcie. Byli przygotowani na wszystkie możliwości i doskonale poradzili sobie w powierzonych im zadaniach.

Tutaj też okazuje się, dla kogo elektryka jest prawdziwą pasją. Tacy uczniowie ochoczo podejmują się pracy, nawet, jeśli mają do czynienia ze skrzynią pełną takich przewodów, jakie widzą pierwszy raz w życiu. Głosy protestu przeciwko nowej formie egzaminu zawodowego zostają więc zrównoważone z głosami zadowolenia, tak więc dla tych, którzy sobie nie poradzą, pozostaje egzamin poprawkowy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.