Szybka rekrutacja do szkoły podstawowej

Większość dzieci w wieku sześciu lat rozpoczyna edukację w szkole podstawowej. To bardzo ważny dla nich moment, gdyż nauka zacznie przybierać formę obowiązku, a nie tylko zabawy. Wcześniejszym etapem było dla nich przedszkole.

Ile trwają rekrutację do szkół podstawowych?

rekrutacja do szkoły podstawowejDo szkoły podstawowej ma obowiązek chodzić każde dziecko, a jego realizacja spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych. Oczywiście zanim maluch ruszy z plecakiem na pierwsze zajęcia, to trzeba dokonać wielu formalności, aby dziecko miało zarezerwowane miejsce w danej placówce oświatowej. Na samym początku konieczna jest rekrutacja do szkoły podstawowej, która przeważnie zaczyna się około marca. Jej wyniki rodzice poznają mniej więcej po miesiącu. Jeżeli maluch się dostanie, to rodziców czeka tylko spotkanie organizacyjne przed wakacjami, aby ustalić najważniejsze kwestie. Jeżeli jednak dziecko się nie dostanie w pierwszym etapie, zawsze jest możliwość złożenia odwołania lub zapisania się na listę rezerwowych. Obecnie rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych jest prowadzona za pośrednictwem tego samego portalu internetowego, który dotyczy wszystkich publicznych placówek. Trzeba na nim założyć konto i wgrać wszystkie niezbędne dokumenty. Między innymi do wzięcia udziału w rekrutacji trzeba posiadać zaświadczenie o wykonanych obowiązkowych szczepieniach, oświadczenie o miejscu zamieszkania czy wykonywania pracy przez rodziców. Przeważnie dzieci są posyłane do szkół podstawowych znajdujących się najbliżej domu.

Co istotne w procesie rekrutacji to to, że można jednocześnie złożyć wniosek o przyjęcie do kilku szkół podstawowych. W razie dostania się do więcej niż jednej placówki, rodzice mogą zadecydować, do której ostatecznie chcą posłać swoje dziecko.