Stosowanie rękawiczek w medycynie

Medycyna jest bardzo wymagającą dziedziną. Chodzi przecież o zdrowie, a nie rzadko życie człowieka. Ale nie tylko. Lekarze i pielęgniarki stosują rękawiczki w pracy także ze względu na własne bezpieczeństwo. Często pacjentami są ludzie bardzo chorzy, mogący przenosić niebezpieczne choroby bezpośrednio na lekarzy, lub pielęgniarki.

Bezpieczeństwo rękawiczek medycznych jest niezaprzeczalne

rękawiczki medyczneWykonywane z lateksu rękawiczki medyczne, są najczęściej jednorazowe. Nie są one jałowe. Mogą jednak uczulać, dlatego coraz częściej są wykonywane z winylu, lub nitrylu (rodzaj syntetycznego kauczuku). Jeśli chodzi o personel medyczny, to na dłoniach pracowników medycznych mogą istnieć różne zanieczyszczenia. Na takie zanieczyszczenia mogą składać się np. gronkowiec złocisty, wirusy (rota), różne bakterie Gram ujemne, oraz inne patogeny mogące wpływać negatywnie na ludzi chorych (szczególnie w szpitalach). Chory człowiek jest szczególnie osłabiony, więc powinien być chroniony. Rękawiczki medyczne są jak najbardziej potrzebne po to właśnie, aby zapewnić chorym pacjentom jak najbardziej możliwe bezpieczeństwo dla ich zdrowia, oraz jednocześnie chronić pielęgniarki i lekarzy opiekujących się chorymi pacjentami. Jednorazowe rękawiczki mogą być wykorzystywane nie tylko do badania pacjentów, ale także do przeprowadzania np. poboru krwi do badań, czy nawet mierzenia gorączki. Generalnie, jakakolwiek styczność z pacjentem przez personel medyczny, powinna się odbywać tylko w rękawiczkach medycznych.

Takie rękawiczki można zakupić w hurtowniach medycznych w bardzo dużej ilości. Ponieważ są one wykorzystywane tylko raz, więc ich dostępność w danym ośrodku leczenia (przychodnia, szpital itp.) musi być całodobowa. Nie może być tak, że braknie takich rękawiczek.