Różne typy podnośników

Podnośniki, bez względu na to, czy są to podnośniki koszowe, czy też podnośniki podestowe, spełniają one generalnie funkcjonalność związaną z możliwością wynoszenia ludzi i przedmiotów na duże wysokości z zachowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wyróżnić możemy kilka rodzajów podnośników, ze względu na ich konstrukcję.

Podnośniki koszowe i podnośniki podestowe

podnośnikJeśli chodzi o podział podnośników, przede wszystkim należy wyróżnić podnośniki podestowe, czyli te, które na zwieńczeniu ramienia wyposażone są w odpowiedniej wielkości podest. Niejako na drugim biegunie tego rozróżnienia powinny znaleźć się oczywiście podnośniki koszowe, których podest został skonstruowany i zabezpieczony w taki sposób, że swoją strukturą przypomina kosz. Podnośnik rozróżniany jest ze względu na źródło zasilania, więc możemy podzielić je na podnośniki elektryczne i podnośniki spalinowe. Oznacza to, że oba typy należy jeszcze odpowiednio podzielić. Podnośniki dzielone są także ze względu na budowę ramienia, które wysuwane jest, kiedy podest lub kosz mają znaleźć się na wyższej wysokości. Ramię może wysuwać się na zasadzie teleskopowej, gdzie ramię podzielone jest na segmenty. Ramię może też być zbudowane na zasadzie nożycowej, gdzie podest lub kosz wynoszone są na zasadzie składanych i rozkładanych kilku par nożyczek połączonych ze sobą w doskonale współdziałający system.

Wybór odpowiedniego podnośnika powinien odbywać się w oparciu o potrzeby naszej firmy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podnośników, a każdy z nich będzie dopasowany do innych potrzeb i lepiej sprawdzi się w innych okolicznościach. Z tego też względu niezwykle ważne jest zbadanie potrzeb i określenie oczekiwań dotyczących danego sprzętu.