Rola ściany lakierniczej w warsztacie

Ściany lakiernicze to urządzenia wentylujące, stosowane przez lakierników w celu usunięcia z powietrza zbędnych zanieczyszczeń. Ma to na celu pozbycie się mgiełki, która powstaje jako produkt uboczny podczas malowania natryskowego, ale także pyłków czy innych zanieczyszczeń, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na wykonywane czynności. Rozróżniamy mokre i suche ściany lakiernicze.

Działanie ściany lakierniczej

ściana lakierniczaŚciany lakiernicze zazwyczaj stanowią element konstrukcji kabin lakierniczych, czyli pomieszczeń specjalnie wyizolowanych, gdzie pracuje lakiernik. W łatwy sposób obrazuje to konieczność dobrego systemu wentylacji na zamkniętej przestrzeni, gdzie pomimo odpowiednich zabezpieczeń pracownik może być narażony na utratę zdrowia. Dobrze wyprofilowana do potrzeb warsztatu ściana lakiernicza stanowi klucz do bezpiecznej i efektywnej pracy. Istnieją dwa rodzaje ścian lakierniczych: mokre i suche. Działanie urządzenia oparte o odciąganie mgiełki lakierniczej jest charakterystyczne dla suchej ściany lakierniczej. Jest ona częściej wybierana od mokrej, która z kolei bardziej sprawdza się w usuwaniu oparów powstałych na wskutek używania farb w sprayu. Pokazuje to jednocześnie, dlaczego lakiernicy zazwyczaj decydują się na te pierwsze urządzenia. Poprawiają one efektywność, a przez to wydajność pracy warsztatu. Ważna jest także rola, jaką ściana spełnia w zabezpieczeniu miejsca pracy.

Suche ściany lakiernicze dbają zarówno o wyłapywanie zanieczyszczeń, które mogłyby zepsuć lakier, jak i tych, które mogłyby zaszkodzić człowiekowi wykonującemu lakierowanie natryskowe. Ma to zbawienny wpływ także dla środowiska. Filtrowanie powietrza w kabinie lakierniczej zapobiega uwalnianiu się szkodliwych substancji także na zewnątrz pomieszczenia.