Regał

Rodzaje sklepów spożywczych

Sklepy spożywcze to nieodłączny element zarówno małych wiosek, jak i dużych miast. Wiadomo jednak, że w obu tych przypadkach muszą być one dostosowane do potrzeb mieszkańców.

Jakie mamy rodzaje sklepów spożywczych?

RegałWymienione dwa przykłady mają skrajny charakter, ale oczywiście pokazują jak różnie może prezentować się ten sam rodzaj sklepu. Najczęściej przyjmowanym kryterium w tym kontekście jest wielkość danego sklepu. Te najmniejsze placówki nazywane sklepikami są najczęściej obecne w niewielkich miejscowościach lub osiedlach mieszkalnych . Ich powierzchnia użytkowa jest niewielka, a więc meble sklepowe spożywcze kupowane do takiej placówki muszą mieć określone wymiary. W dalszej kolejności możemy wymienić sklepy o średniej powierzchni, w których może już występować więcej niż jedno stanowisko kasowe. Wyróżniamy tutaj dwa warianty. Pierwszy z nich dotyczy placówek, w których towar podaje sprzedawca, a drugi sklepów samoobsługowych. Mimo samoobsługowego charakteru wózki sklepowe nie są w takich sklepach wykorzystywane ze względu na niewystarczającą powierzchnię. Takie rozwiązanie byłoby po prostu niezbyt efektywne, więc zamiast tego klienci korzystają z koszyków. Odrębnym rodzajem sklepu spożywczego są dyskonty spożywcze, w których dominującym asortymentem jest co prawda żywność, ale w większości przypadków sprzedawane są również inne artykuły wykorzystywane w domu na co dzień. W przypadku tych sklepów cechą charakterystyczną jest oczywiście duża powierzchnia oraz samoobsługowy tryb dokonywania zakupów. W większości przypadków tego typu placówki handlowe, oprócz przestrzeni handlowej, mają dostęp do pomieszczeń magazynowych, w których znajdują się liczne regały wysokiego składowania służące do przechowywania zapasu towarów. Najczęściej wyposażenie takich magazynów jest standaryzowane i ograniczone do produktów jednak marki, jak na przykład tegometall będący w naszym kraju częstym wyborem w sklepach wielkopowierzchniowych.
Można by również wyodrębnić jeszcze większe sklepy takie jak supermarket, hipermarket czy tez galeria handlowa, ale są to już placówki o uniwersalnym, wielobranżowym charakterze, chociaż artykuły spożywcze nadal stanowią w nich zdecydowaną większość w zakresie dostępnego asortymentu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.