Pomysły na wykorzystanie gruzu

Praktycznie na każdym placu budowy, czy podczas remontu pozostaje sterta gruzu, z którym nie wiadomo co zrobić. Są to odłamki cegieł, pustaków, czy też dachówek. Takich materiałów w kawałkach nie da się wykorzystać do stworzenia ściany czy dachu, jednak to nie znaczyć, że nadają się one tylko do śmieci.

Obiór gruzu z placu budowy

odbiór gruzu krakówJak zatem wykorzystać gruz? Czy można go wyrzucić do zwykłego śmietnika? Nie jest to takie proste. Trzeba zamówić odbiór gruzu kraków. Specjalistyczna firma podstawi nam kontener na gruz, który zostaje załadowany na specjalny samochód i zabrany w ustalone miejsce np. do dalszego przetworzenia. Nie może być on, podobne jak inne odpady budowlane, wrzucane do kosza na śmieci zmieszane. Inaczej trafiłby na śmietnisko i zanieczyszczał środowisko. Gruz się nie rozłoży, a spalić w spalarni też go nie można. Zatem lepiej jest przekazać go firmie, która będzie wiedziała co dalej z nim zrobić. Druga opcja to oczywiście samodzielne wykorzystanie gruzu. Sprawdzi się on na przykład jako utwardzenie terenu czy podstawa pod beton. Wykopuje się dziury pod fundamenty, ścieżki, czy inną konstrukcję, wrzuca gruz w dowolnej ilości, a następnie całość zalewa masą betonową. W ten sposób zużywa się o wiele mniej betonu, a całość będzie dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniem. Również w ogrodzie można dać gruz do budowy skalniaków, czy usypywania górek. Układa się większe kawałki gruzu, tak by dobrze je spasować i by nie ruszały się, a potem przykrywa się ziemią.

Pozostałości gruzu można wykorzystać także do budowy wodospadów i oczek wodnych, do stworzenia wiejskiego ogrodu rustykalnego. Czerwone cegły można za to pociąć i wykorzystać jako okładzinę ścienną do wnętrz industrialnych lub loftowych. Zawsze warto przemyśleć różne opcje.