Parawany dekoracyjne do pokoju w stylu japońskim

Od dawna marzyłam o remoncie mojego pokoju. Niestety wciąż brakowało mi na to czasu, a to codzienne obowiązki, a to praca nie pozwalały mi wziąć się za to naprawdę porządnie. Parę miesięcy temu zamówiłam nawet nową farbę do pomalowania ścian. Była to farba w czerwonym kolorze. Do tej pory zawsze miałam białe ściany, a chciałam czegoś zupełnie innego.

Parawany w pokoju w stylu japońskim

parawany dekoracyjneTrzeba przyznać, że kolor czerwony to odważny kolor, może i najodważniejszy, na ścianach to już w ogóle. Dlaczego akurat chciałam mieć czerwone ściany? Ponieważ już od dziecka fascynowałam się kulturą azjatycką, a podróż do kraju kwitnącej wiśni to moje wielkie, niezrealizowane jeszcze marzenie. Dlatego chciałam chociaż odrobinę tego klimatu przenieść do mojego pokoju. Z czym kojarzy się styl japoński? Gdyby ktoś mnie o to zapytał odpowiedziałabym bez wahania, że parawany dekoracyjne. Myślę, że to jeden z symboli tego stylu. Tradycyjny japoński parawan wykonywany jest zazwyczaj z papieru ryżowego, co mnie trochę zdziwiło jak to usłyszałam pierwszy raz. Skąd tak duża popularność parawanów akurat w tym kraju? Parawany miały chronić mieszkańców domu przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, osłaniały od wiatru oraz słońca. Jednak główną przyczyną popularności parawanów było coś zupełnie innego. Parawany miały po prostu pełnić funkcje pozornej ściany, miały oddzielić jakąś przestrzeń w pomieszczeniu. Dzięki temu można było zyskać nieco prywatności oraz kameralności.

Oprócz parawanu zamierzałam kupić do mojego pokoju tapetę przedstawiającą typowe japońskie ornamenty, niskie, ciemnobrązowe łóżko oraz poduszki do siedzenia na podłodze. Już nie mogę doczekać się efektów, myślę, że pokój w stylu japońskim będzie moim wymarzonym pokojem oraz azylem.