Odbojnica drogowa – co to takiego?

Odpowiednia organizacja ruchu wymaga zastosowania odpowiednich elementów drogowych. Jednym z celów ich zastosowania jest stworzenie bezpiecznego otoczenia, w którym wykonywany jest ruch drogowy, jak również pieszych. Dlatego tak ważne są wszelkiego rodzaju oznaczenia poziome, jak również pionowe, jednak istotne jest także wykorzystanie dodatkowych elementów ochronnych.

Odbojnica drogowa – gdzie jest wykorzystywana?

odbojnice drogoweObecnie na drogach występuje szereg elementów, których celem jest stworzenie bezpiecznych warunków do poruszania się. Mają swoje zastosowanie w wielu miejscach. Przede wszystkim odbojnice drogowe wykorzystywane są w takich przestrzeniach, jak parkingi, zarówno otwarte, jak też podziemne, ale także przy okazji różnego rodzaju obiektów, jak wiaty, czy też latarnie. Przede wszystkim ich celem jest ochrona poszczególnych elementów, w pobliżu których są zamontowane. Z podobnych względów elementy tego typu powszechnie wykorzystywane są również w przestrzeniach przemysłowych. Produkowane są z wysokiej jakości materiałów, co przekłada się na ich odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Istotna jest także ich ostrzegawcza kolorystyka, która ułatwia ich dostrzeżenie przez uczestników ruchu.

Elementy tego typu stosowane są tak samo przy okazji różnego typu obiektów, jak sklepy, czy galerie, w szczególności na parkingach, ale również wszędzie tam, gdzie niezbędne jest stworzenie elementu ochronnego dla poszczególnych części konstrukcji, czy całych budynków, jak wiaty. Dlatego też odbojnice stosowane są w przestrzeniach magazynowych, czy przemysłowych, gdzie również dochodzi do ruchu pieszych oraz różnego typu pojazdów. Producenci przewidują elementy zróżnicowane pod względem kształtów jak też wysokości, co ułatwia ich dobór pod kątem przeznaczenia.