Nadruki z folii Flock

Na rynku są dostępne dwie folie, które umożliwiają naniesienie nadruków i grafik na tkaniny. Obie gwarantują jednakową jakość, choć efekt końcowy nieco się różni. Na materiałach bawełnianych należy zastosować inną technikę niż na tych, które zamierają elastyczne domieszki.

Różnice między folią Flock a folią Flex

folie flockOba rodzaje należą do gatunku foli transferowej, która służy do nanoszenia nadruków na różnego rodzaju tkaniny. Posiadają one dwie warstwy, z których jedna jest przytwierdzana do materiału, a druga zakryta jest ochronnym papierem, przez który będzie docierało źródło ciepła, umożliwiające przytwierdzenie do tkaniny. Pod wpływem wysokiej temperatury, cząsteczki kleju uaktywniają się i głęboko wnikają w struktury materiału. Taki proces zgrzewania, powoduje, że wzory są wyjątkowo trwałe i odporne na odklejanie, czy kruszenie się. Folia flex jest matową, lub błyszczącą folią wykonaną z poliuretanu i jest ona zdecydowanie bardziej elastyczna i rozciągliwa, dlatego lepiej się nadaje do stosowania na sportowych strojach, które zawierają Lycrę. Folie flock nadają chropowatą strukturę nadrukom i gwarantują większą głębię kolorów, jakie można zastosować. Jest ona widocznie grubsza, a jej jedwabista powierzchnia jest często wypukła i przyjemna w dotyku. Flock doskonale się sprawdza w dużych wzorach o nieregularnych kształtach, ponieważ efekt 3D doskonale podkreśla kontury. Nadruki z folii flock nie będą się trzymały na materiałach o nierównej powierzchni, ponieważ powstaną mikro szczeliny.

Ceny nadruków przy zastosowaniu obu folii, kształtują się na podobnym poziomie i za jedną sztukę trzeba będzie zapłacić około piętnaście, dwadzieścia złotych. Oczywiście im więcej sztuk będziemy chcieli zakupić, tym niższą cenę możemy wynegocjować ze sprzedawcą.