Na czym polega działanie powietrznych pomp ciepła?

Jedne z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie wody użytkowej i pomieszczeń są powietrzne pompy ciepła. Jest to system wyjątkowo szybki i łatwy w montażu charakteryzujący się wydajną pracą. Sprawia to, że ten rodzaj pomp ciepła jest coraz częściej montowany w energooszczędnych domkach jednorodzinnych.

Charakterystyka powietrznych pomp ciepła

powietrzna pompa ciepłaTanie rozwiązanie grzewcze, łatwe do zamontowania, działające jak piec i klimatyzacja oraz dodatkowo energooszczędne. Nic dziwnego, że powietrzna pompa ciepła zbiera coraz większą grupę zwolenników. Jest to system służący do ogrzewania zarówno pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Działa w bardzo szerokim zakresie temperatur. Pompę montuje się na zewnątrz budynku, nie wymaga więc budowy specjalnej instalacji czy wykopów w gruncie. Jest to wielka zaleta tego systemu grzewczego, ponieważ dzięki temu można go montować w stojących już budynkach. Nie jest przeznaczony tylko do nowego budownictwa. Pompy dzielą się na modele w całości montowane na zewnątrz budynku lub z mniejszym modułem umieszczanym wewnątrz. W obu przypadkach pompa działa niezwykle cicho, nie przeszkadzając domownikom.  Całe urządzenie jest kompaktowe i składa się z skraplacza, wentylatora, sprężarki oraz zaworu rozprężnego. Kilka obiegów wchodzących w skład pompy umożliwia pobranie powietrza z zewnątrz, odebranie z niego energii cieplnej i przekazanie jej do obiegu, do czego dochodzi w stacji hydraulicznej lub centrali grzewczej.

Popularność powietrznych pomp powietrza rośnie jednocześnie ze względu na ich łatwy montaż, ale również dzięki uniwersalności jaką się charakteryzują. Mogą być montowane nawet w starym budownictwie, działają cicho i wydajnie a latem sprawdzają się jako klimatyzacja. Jest to bardzo nowoczesna technologia grzewcza.