Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu?

 

Dla wielu z nas agregat prądotwórczy to takie zapasowe źródło energii elektrycznej w razie przerwy w dostawie prądu wynikającej w skutek awarii lub zerwania linii wysokiego napięcia, które dostarczają ją do naszych domów. Wybierając to urządzenie warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Wybieramy agregat prądotwórczy – na co zwracać uwagę?

polecane agregaty gazowe LPGSam agregat prądotwórczy składa się z prądnicy, która napędzana jest dzięki silnikowi, który to z kolei napędzany może być różnym paliwem (benzyną, gazem ziemnym, olejem napędowym lub metanem). Ze względu na ich budowę a także konstrukcję rozróżnia się ich dwa rodzaje: stacjonarne oraz przenośne. Niezależnie od tego jaki rodzaj wybierzemy to wszystkie z nich są wyposażone w automatykę, którą podłącza się do sieci energetycznej naszego domu. Wybierając agregat prądotwórczy na początek warto zastanowić się oraz określić jakie rodzaje urządzeń będą nim zasilane. Do takich urządzeń jak lodówka, klimatyzator czy też laptop warto zakupić urządzenie  gwarantujące stabilne parametry częstotliwości oraz napięcia prądu. W tym przypadku możemy zakupić agregat, który będzie wyposażony w system stabilizacji napięcia. Wtedy eksploatacja tych urządzeń jest bezpieczna kolejnym krokiem jest określenie docelowej mocy elektrycznej. Jest to istotne, gdyż od tego zależy ilość urządzeń jakie będziemy mogli do niego podłączyć. Zazwyczaj powinna być ona większa od podsumowanej przez nas mocy wszystkich urządzeń. Sama ostatnio kupowałam polecane agregaty gazowe LPG, ponieważ w okolicy, w której mieszkam są ciągłe przerwy w dostawie prądu gdyż budują nową sieć elektryczną.

Zakup agregatu to poważna inwestycja, gdyż nie kosztują one mało a jest to zakup na co najmniej kilka jak nie kilkanaście lat. Dlatego warto wziąć pod uwagę również wielkość zbiornika a także poziom jego zużycia przez agregat prądotwórczy.