Kosz w krajobrazie miejskim

Kosze, które codziennie mijamy na ulicach miast, to tzw. mała architektura miejska. Bez wątpienia nie wyobrażamy sobie, by miasto mogło bez nich funkcjonować. Nie tylko ze względu na ich niezaprzeczalną funkcjonalność, ale i silne wpisanie się w krajobraz miasta.

Jaki kosz uznajemy za ładny?

kosze uliczneCzasem na ulicach mijamy brudne, obdrapane i zniszczone kosze. Nie ulega wątpliwości, że przyczyniamy się do ich zużycia my sami. Jednak nie o sam ich stan zachowania chodzi, ale o pierwotny wygląd. Z racji, że jest to coś użytkowego, czasem zapominamy, że może być ładne. Nie każdy kosz musi wyglądać jednakowo, nie musi być metalowy i posiadać ciemnych, przytłaczających barw. W krajobraz miejski można wkomponować bardzo ładne kosze uliczne, które wręcz będą przyciągać nasz wzrok. Warto postawić mimo wszystko na stonowane kolory, które tak szybko się nie brudzą. Dobrze jednak kombinować z kształtem kosza, jakością jego wykonania, czy też materiałem z jakiego jest zrobiony. Bardzo elegancko bowiem wyglądają kosze obudowane drewnem. Wówczas nie widzimy prostego kosza, który jest schowany wewnątrz. Tym prostym sposobem można całkowicie odmienić krajobraz miasta. Dużo bardziej funkcjonalne są kosze ustawione na ziemi. Nie ma konieczności wkładania ręki do kosza, w którym nie wiemy co jest. Do kosza ustawionego na ziemi mamy prosty dostęp i dużo łatwiej jest nam tam coś wyrzucić. Wbrew pozorom zupełnie zwykły kosz na śmieci, może zmienić wygląd chodników każdego miasta. Jeśli jest ładnie wykonany lub obudowany, bardzo podnieść estetykę danego miejsca.

Kosze na śmieci nie służą tylko do utrzymywania porządku. One również ozdabiają miasto. Dlatego władze każdego z nich powinny dbać o to, by wyglądały one estetycznie. Nie tylko na ulicach zabytkowych i skierowanych do turystów, ale na każdej.