Korzystanie ze szkieł kontaktowych wielokrotnego użytku

Obecnie istnieje wiele sposobów korygowania wad wzroku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mieliśmy do wyboru tylko okulary korekcyjne, z których nie każdy był zadowolony. Nie da się ukryć, że niektórzy po prostu lepiej wyglądają bez okularów, albo czują się bardziej komfortowo, kiedy nie mają niczego na twarzy, a ich pole widzenia nie jest w żaden sposób ograniczane.

Szkła dwutygodniowe, miesięczne lub trzymiesięczne

korekcyjne szkła kontaktoweWłaśnie dlatego stworzono soczewki kontaktowe, które mogą korygować wzrok. Co więcej, są też soczewki, które nie korygują wzroku, bo nie mają żadnej mocy, ale służą np. do zmieniania koloru tęczówek. W przypadku soczewek korekcyjnych duże znaczenie ma to, z jaką wadą mamy do czynienia. Soczewki są w stanie bardzo dobrze korygować popularne wady takie jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Jeśli chodzi o krótkowzroczność, wybiera się szkła kontaktowe z krzywizną ujemną. Krzywizna dodatnia występuje w soczewkach służących do korygowania dalekowzroczności (inaczej nadwzroczności). Aby ustalić dokładną wadę wzroku, trzeba wybrać się najpierw do gabinetu okulistycznego. Takie korekcyjne szkła kontaktowe mogą być wymieniane każdego dnia, jeśli są to soczewki jednodniowe lub można tez kupić soczewki czasowe. Są to tzw. soczewki wielokrotnego użytku. Korzysta się z nich przez dwa tygodnie, miesiąc, a nawet przez trzy miesiące. Niemniej jednak używanie soczewek wielokrotnego użytku wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by nie doszło do zapalenia spojówek oczu.

Po zdjęciu soczewek z oczu należy je wyczyścić i zdezynfekować. Przechowuje się je w pojemniczku na soczewki. Oczywiście muszą zostać zalane specjalnym płynem do soczewek, by nie uległy wyschnięciu i zniszczeniu. Tylko właściwa pielęgnacja soczewek wielokrotnego użytku jest w stanie zapewnić nam zdrowie oczu – warto o tym pamiętać.