Konieczność instalacji kominów wentylacyjnych

Dobrostan to bardzo poważna kwestia w dzisiejszej hodowli zwierząt, niezależnie od skali, a co za tym idzie przestrzegani jego zasad oraz ustawicznie wprowadzanie modyfikacji mających na celu podniesienie jego poziomu jest koniecznością i normą w nowoczesnych procesach hodowlanych.

Kominy wentylacyjne w chlewni to podstawa dobrostanu

odpowiednie kominy wentylacyjne do chlewniPróbując zgłębić zagadnienie dobrostanu należy zacząć od wyjaśnienia tego pojęcia, jest to ogół warunków jakie musi spełniać środowisko aby zwierzęta mogły zaspokajać swoje podstawowe potrzeby, wolne od stresu i choroby, oraz w jakich to będą mogły wykazywać behawior maksymalnie zbliżony do naturalnego. Odpowiednie wartości parametrów jakie muszą zostać osiągnięte by móc zapewnić dobrostan, to podstawa pomiarów i weryfikacji tego czynnika. W hodowli świń jednym z najważniejszych kryteriów dobrostanu jest poziom amoniaku w powietrzy w chlewni. Aby stężenie tego niebezpiecznego gazu nie przekroczyło maksymalnych wartości należy zainstalować odpowiednie kominy wentylacyjne do chlewni. Urządzenia te skutecznie obniżają stężenie niebezpiecznych gazów, poprzez umożliwienie wydajnej wymiany powietrza w budynku. Amoniak ma szereg negatywnych efektów na zdrowie organizmów, a świnie odczuwają je szczególnie dotkliwie, ze względu na dużą ich emisję z ich odchodów. Skuteczne kominy wentylacyjne potrafią wyeliminować tenże problem i w znacznym stopniu zredukować problemy zdrowotne dotyczące układu oddechowego żywca wieprzowego. Wymiana powietrza to absolutna podstawa dobrej hodowli. 

Skuteczna kontrola składu powietrza i regulacja poziomów niebezpiecznych i szkodliwych gazów, to podstawa w określaniu poziomu dobrostanu w danej chlewni, a co za tym idzie instalacja urządzeń takich jak kominy wentylacyjne to absolutna podstawa, jeżeli chcemy wykonać te zadania.