Jaką wytrzymałość mają przyczepy jednoosiowe?

Każdy, kto posiada prawo jazdy kategorii B ma uprawnienia również na traktor z podpiętą przyczepą, która może mieć maksymalnie jedną oś. Czy można coś na niej przewieźć większego? Bardzo dużo osób pyta mnie o wytrzymałość tego typu przyczepy. Moje odpowiedzi są jak najbardziej pozytywne, ponieważ jest to bardzo praktyczny sprzęt, który warto wykorzystywać. 

Wytrzymałość przyczep jednoosiowych

przyczepa jednoosiowaPrzyczepa, która posiada tylko jedną oś może mieć bardzo dużą wytrzymałość. Przyczepa jednoosiowa pozwala transportować naprawdę ciężkie rzeczy. Często są one o wiele cięższe, niż pozwala na to specyfikacja techniczna traktora. Wiadomo, ze zależy to w dużej mierze od konkretnej przyczepy, dlatego skupię się na cechach, które faktycznie zwiększają wytrzymałość. Po pierwsze chodzi o opony. Im zmieszczą więcej powietrza, tym większa amortyzację stworzą, co będzie bardzo pozytywnym zjawiskiem. Po drugie, ważna jest cała konstrukcja przyczepy. Pod jej podłogą, dokładnie w środku musi znajdować się stalowa kolumna, podtrzymująca cały ciężar, który zazwyczaj skupiony jest dokładnie w tym miejscu. Poza tym mocne przyczepy wzmacniane są właśnie w miejscu, które znajduje się powyżej osi. Co do osi, dobrze, jeśli będzie wzmacniana stalowym prętem w jej wnętrzu. Nawet duży nacisk oraz nierówność terenu nie sprawi, że koła zostaną wykrzywione. Scentrowane koło uniemożliwia dalszą pracę przyczepy.

Tego typu przyczepy są bardzo wytrzymałe i pokazuje to doświadczenie wielu rolników. W Polsce dominują małe gospodarstwa, gdzie mało rolników ma specjalne prawo jazdy, ponieważ korzystają tylko z tych przyczep. Jak widać, można z nimi wydajnie pracować. W razie czego burty przyczepy zawsze można podwyższyć, jeśli akurat wymagają tego plony zebrane podczas żniw.