Jak prawidłowo ciąć cegłę?

W przeszłości cegła nie należała do materiałów, które chętnie eksponowaliśmy. Wręcz przeciwnie, inne materiały wykorzystywane były do jej skutecznego ukrycia. Dziś jednak sytuacja ta diametralnie się zmieniła. Wiele osób decyduje się na ceglany motyw we własnym domu. W tym celu nierzadko sięgają po cegły z rozbiórki. Jak jednak odpowiednio je ciąć, aby nie naruszyć ich struktury? 

Czym prawidłowo ciąć cegłę? 

cięcie cegłyW zależności od własnych preferencji cegła wykorzystana w domu może pochodzić z rozbiórki budynku lub być już przygotowanym przez producenta materiałem gotowym na położenie na ścianie. Wiele osób chcąc zaoszczędzić, decyduje się na to pierwsze rozwiązanie. Cegła z rozbiórki jest także lepsza pod względem wizualnym. Jednak nie jest tak trwała, jak mogłoby się wielu osobom wydawać. Dlatego do obróbki, a przede wszystkim cięcia musimy wykorzystać odpowiedni sprzęt. Zwykle wystarczy przecinarka do betonu, aby cięcie cegły było takie, jakiego oczekujemy. Co najważniejsze nie tylko pozwala uzyskać nam odpowiednią grubość, ale również minimalizuje ryzyko pęknięć, których i tak ciężko będzie uniknąć, ze względu na samą strukturę cegły. Czy jednak struktura powinna zniechęcić nas do wykorzystania starej cegły w mieszkaniu? Nie, jeśli zależy nam na jak najlepszym efekcie, który możemy uzyskać tylko i wyłącznie przy pomocy starej cegły. Warto mieć jednak na uwadze, że cegła w formie płytek ze sklepu budowlanego również będzie wymagała cięcia i także istnieje możliwość jej pęknięcia. 

Choć cięcie cegły wymaga wiele cierpliwości i nakładu pracy, efekt, który dzięki niej uzyskamy, z pewnością rekompensuje cały nasz wkład. Szczególnie jeśli sięgniemy po cegłę z rozbiórki, która niezaprzeczalnie ma w sobie ciekawy, ponadczasowy klimat, który z pewnością przypadnie nam do gustu.