Jak dodać pomieszczeniu blasku – kinkiety z kryształu

 

UOświetlenie to ważny element każdego mieszkania. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone potrafi optycznie powiększyć lub zmniejszyć lokum, także wyeksponować te fragmenty, na których zależy nam najbardziej i wydają się godne uwagi. Zadanie oświetlenia polega też na tworzeniu nastroju. W zależności od charakteru i przeznaczenia pomieszczenia – systemy oświetleniowe potrafią zasypywać blaskiem lub dawać kameralny półcień.

O wykorzystaniu kinkietów kryształowych

kinkiety kryształoweO ile do pełnego rozświetlenia pomieszczeń potrzeba systemów sufitowych, o tyle przy  kreowaniu półcienia pomocne stają się kinkiety. Ich rola nie ogranicza się jednak do funkcji oświetleniowej – mogą być również znakomitą dekoracją. W ofertach sklepów spotykamy się z wieloma rodzajami kinkietów – bardziej i mniej dekoracyjne, większe i mniejsze, niknące plafony lub okazałe kryształowe świeczniki. Choć wszystkie kinkiety mają wspólny rodowód, to jednak najbardziej zbliżone do swojego pierwowzoru, czyli ściennych lichtarzy, są z wymienionych – ostatnie. Piękne ozdobne świeczniki z żarówką zamiast świecy to nowoczesne ikony stylu glamour oraz wiktoriańskiego. Komponując się z ozdobnymi żyrandolami lub plafonami, znakomicie uzupełniają wszystkie wystawne, pełne przepychu i elegancji stylizacje. Choć przy wyłączonym oświetleniu głównym, świetnie tworzą stricte romantyczny i uspokajający klimat – razem z oświetleniem sufitowym – kinkiety kryształowe znakomicie dodają wnętrzu blasku, doprecyzowując całą stylizację.

Zastosowanie kinkietów to interesująca praktyka oświetleniowa, która ostanio należała do prawie zapomnianych. Zapewne częste łączenie oświetlenia bocznego, ściennego ze stylem glamour, nadawało mu charakter czegoś niszowego, dalekiego od codziennego wnętrza. Tymczasem nie tylko kinkiety, także prawdziwy glamour nie jest stylem dla nielicznych, a zastosowanie obu może przynieść mieszkaniom i ich właścicielom wiele estetycznych korzyści.