Ile kosztują usługi saperskie?

 

Zazwyczaj saperzy wzywani są do usunięcia ładunku wybuchowego, który przypadkowo odkryliśmy w glebie podczas prac. Są to oczywiście pozostałości historyczne. Jednak oferta saperów jest dużo bogatsza, a ich cennik bardzo urozmaicony. Koszt pracy sapera jest uzależniony od tego, w jaki sposób musi pracować oraz czym dokładnie się zajmować.

Cennik pracy sapera

usługi saperskie - cennikPrywatni saperzy wykonują taką samą pracę, jak wojskowi. Jeśli chodzi o usługi saperskie – cennik jest rozbudowany. Do trzystu złotych zapłacimy za usunięcie historycznej miny. Wydaje się to niedużo, jednak saperzy mają największe doświadczenie w tym i wiedzą jak obchodzić się z każdym materiałem znalezionym w glebie. Znają oni wszystkie miny, które były używane w historii na terenach, po których się poruszają. Nie jest to trudne, ponieważ takie materiały były używane od roku 1886, czyli w potyczkach Austrii, Rosji oraz Prus. Przy czym te początkowe ładunki są już unieszkodliwione przez czas. Inaczej jest z wyburzaniem. Dzień pracy sapera przy wyburzaniu budynku kosztuje sześćset złotych. Do tego dochodzi cena ładunków. Uśredniając można określić to jako tysiąc złotych. Wydaje się, że dużo, lecz przeciętne wyburzanie budynków nie trwa dłużej, niż dwa dni pracy. Podczas detonacji skały (na przykład podczas budowy gazociągu) saper zarabia czterysta złotych dziennie. Do tego około dwustu złotych, czyli koszt materiałów. Ceny są niższe, ponieważ taka praca to nie jest dwudniowe zlecenie, lecz dłuższy kontrakt. Zazwyczaj płaci za to inwestor.

Praca sapera nie polega tylko na usuwaniu niewypałów. Może on znaleźć zatrudnienie w budownictwie. Wiadomo, że dobry fachowiec chce mieć dostatecznie dużą zapłatę, jednak pamiętajmy o niecodziennym charakterze pracy sapera. Taki człowiek musi posiadać bardzo rozległą wiedzę na temat swojej profesji oraz wykazywać się kreatywnym myśleniem.