Ikony malowane przez artystów

Religia jest dla wielu z nas bardzo ważną częścią codzienności. Świat, w którym żyjemy obecnie bardzo szybko się laicyzuje, jednak wciąż nie brakuje osób deklarujących swoją głęboką wiarę. Znaczna część osób zamieszkujących nasz kraj deklaruje przywiązanie do religii chrześcijańskiej, zwłaszcza katolickiej.

Ręcznie wykonywane ikony

ikony malowane ręcznieChrześcijaństwo jest jedną z najważniejszych światowych religii. Jego wyznawców można znaleźć praktycznie w każdym kraju na wszystkich kontynentach. Duchowni chrześcijańscy cieszą się poważaniem w społeczeństwie, a głowa Kościoła katolickiego – papież – posiada nawet własne mikropaństwo i uczestniczy w światowej polityce międzynarodowej. Wierni chrześcijańscy bardzo często poszukują sposobów na zbliżenie się do Boga. Mogą im w tym pomóc różne przedmioty, na przykład święte obrazy. Jednymi z nich są ikony malowane ręcznie przez doświadczonych artystów. Tradycja tworzenia ikon jest bardzo długa i wywodzi się z czasów Bizancjum. To właśnie tam powstawały pierwsze malowidła na drewnie, przedstawiające Chrystusa, Matkę Bożą z  Dzieciątkiem lub wizerunki świętych. Obecnie wielu artystów świeckich i duchownych wciąż tworzy takie ikony, pisząc je na deskach. Jest to proces czasochłonny i wymagający cierpliwości, jednak efekty są warte poświęceń. Najpiękniejsze ikony można podziwiać w świątyniach – prawosławnych i coraz częściej także i w katolickich. Jeśli zaś marzymy o własnej ikonie, możemy zamówić ją w pracowni malarskiej i umieścić u siebie w domu.

Ikony to swego rodzaju symbole malarstwa religijnego. Są one znane ludzkości od wieków, podziwiane i wciąż tworzone przez artystów. Wierni chętnie zamawiają je, by powiesić je u siebie w domu lub podarować komuś bliskiemu. Takie obrazy mogą pomóc nam zbliżyć się do Boga lub skupić się na codziennej modlitwie.