Gatunki drewna spalanego w kominkach

 

Jest wiele różnych gatunków drewna, która można zastosować jako drewno kominkowe. Warto dowiedzieć się nieco więcej o konkretnych rodzajach drewna i o jego właściwościach. Okazuje się, że w kominku najlepiej palić drewnem liściastym. Drewno iglaste ma do siebie, że zawiera duże ilości żywicy.

Brzoza, buk i dąb jako drewno do kominka

Drewno Kominkowe - RybnikTo prowadzi z kolei do powstawania dużej ilości sadzy i innych zanieczyszczeń. Poza tym drewno iglaste pęka i strzela w czasie spalania. Takiego problemu nie ma w przypadku palenia drewnem liściastym. Jeżeli chodzi o konkretne gatunki, to na pewno warto wyróżnić tutaj brzozę. Jest to gatunek drewna liściastego. Zaletą tego drewna jest to, że łatwo się zapala, nawet jeśli nie było długo sezonowane. Wcale nie trzeba szczególnie długo suszyć brzozy, by łatwo się paliła. Drewno Kominkowe – Rybnik takie jak brzoza to dobry wybór również ze względu na koszty. Jest to drewno dość tanie w porównaniu z innymi gatunkami. Płomień jest równy, ładny, delikatny, a oprócz tego w brzozie występuje mało substancji smolistych, dzięki czemu kominek nie brudzi się tak szybko. Jeśli chodzi o wartość opałową drewna brzozowego, to określana jest ona jako średnia. Kolejnym drewnem liściastym, które jest wykorzystywane jako kominkowe, jest buk. Tutaj wartość opałowa tego drewna jest znacznie wyższa. Buk pali się bardzo długo, wolno, spokojnie. Zaletą drewna bukowego jest to, że daje naprawdę dużo ciepła i jest w stanie ogrzać dobrze całe pomieszczenie, w którym znajduje się kominek.

Na uwagę zasługuje również dębina, czyli drewno dębowe, które ma wysoką wartość opałową. To drewno pali się bardzo długo, powoli. Dąb zawiera garbniki, które spalane uwalniają przyjemny, gorzki zapach. Dąb również daje dużo ciepła w trakcie spalania i nadaje się też do wędzenia potraw.