Czym są materace sprężynowe?

 

Materace sprężynowe zbudowane są ze sprężyn, obłożonych specjalnymi warstwami materiału oddzielającymi je od ciała. Charakteryzują się dużą elastycznością – w zależności od łączenia sprężyn między sobą i ich ilości występującej w materacu, mogą dopasowywać się jeszcze lepiej do ciała osoby leżącej na nich.

Materace kieszeniowe i bonellowe

tanie materace kieszenioweWśród materacy sprężynowych wyróżnia się dwa typy materacy: bonellowe i kieszeniowe. Materace o podstawowej konstrukcji to materace bonellowe. Są wytrzymałe i odporne na większe obciążenia, ale konstrukcja pozwala wyłącznie na uginanie się materaca pod wpływem nacisku na dużym obszarze. W tym typie materaca, sprężyny są ze sobą połączone, więc ugięcie jednej z nich, powoduje natychmiastowe ugięcie również kilku sprężyn sąsiadujących. Nie zapewnia to najlepszego dostosowania do budowy anatomicznej ciała, a same sprężyny, w porównaniu z materacami kieszeniowymi, „pracują” dość głośno. Chociaż materace bonellowe są najtańszymi na rynku, zdarzają się też tanie materace kieszeniowe. Wspomniane materace kieszeniowe, to materace zbudowane ze sprężyn o mniejszej średnicy zwoju, gdzie każda sprężyna umieszczona jest w osobnej, wykonanej z tkaniny kieszonce. Sprężyny łączą się więc ze sobą tylko w punktach styczności, co zapewnia im niezależną pracę i pozwala na idealne dopasowanie się materaca do obciążenia i do naturalnego kształtu ciała. Za mniejszą średnicą zwoju sprężyn idzie również stabilniejsze podparcie kręgosłupa, a im więcej sprężyn znajdzie się w naszym materacu, tym stanie się on bardziej elastycznym.

Materace kieszeniowe są też doskonałym rozwiązaniem dla par, ponieważ ruch jednej osoby nie jest odczuwalny dla drugiej – materac ugina się tylko w miejscu ucisku, nie zaś w jego sąsiedztwie. Dla spełnienia wszelkich oczekiwań klientów, materace kieszeniowe mogą być wyposażone w warstwy utwardzające, takie jak kokos czy trawa morska.