Czym jest grubościomierz?

Precyzyjny pomiar jest niezwykle ważny w wielu dziedzinach. Aby go dokonać musimy posiadać wśród sprzętu urządzenie, które będzie w stanie podać najbardziej dokładny wynik. Z tego też względu na rynku pojawiło się kilka godnych uwagi produktów, które stanowią klucz do osiągnięcia zamierzonych efektów.

Dokonywanie pomiarów dzięki grubościomierzom 

grubościomierzJednym z bardziej powszechnych narzędzi jest grubościomierz przeznaczony do określenia precyzyjnej grubości materiału. Możemy spotkać się z nim w bardzo wielu gałęziach produkcji. Wśród dostępnych na rynku produktów wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje tych urządzeń. Z pewnością cieszący się największą popularnością jest grubościomierz ultradźwiękowy. Jest on stosowany w przypadku pomiarów grubości wszędzie tam, gdzie nie jest możliwy dostęp z drugiej strony. Z tego też względu nie jesteśmy w stanie pobrać miary przy pomocy standardowych urządzeń pomiarowych. Przykładowymi zastosowaniami grubościomierza ultradźwiękowego są materiały korodujące takie jak wodociągi, linie parowe czy też tarcze hamulcowe. Zasada działania tego urządzenia jest szczególnie specyficzna. Polega ona nie na bezpośrednim mierzeniu grubości, ale na zmierzeniu czasu przejścia ultradźwięku przez materiał tam i z powrotem. Ponadto wśród ofert spotkać możemy bardziej tradycyjne urządzenia pomiarowe, jak grubościomierz mechaniczny czy też magnetyczny. Pierwszy z nich sprawdza się głównie w przypadku materiałów takich jak szkło, plastik czy też aluminium. Drugi natomiast wykorzystuje do pomiaru siłę z jaką element podłoża magnetycznego jest przyciągany przez magnes. 

Grubościomierze wykorzystywane są bardzo często w celu ustalenia zużycia danego materiału oraz w celu wykonania kopii bądź dorobienia brakującego fragmentu konstrukcji. W takich przypadkach pomiar musi być niezwykle precyzyjny, z tego też względu najlepiej sprawdzą się w roli urządzeń pomiarowych właśnie grubościomierze.