Czym jest decoupage?

Technika decoupage znana jest nam już od dawna. Wiele osób bardzo chętnie po nią sięga, nawet w zaciszu własnego domu. Tworzone są na własne potrzeby różne ozdoby, pojemniki, czy pudełeczka. Dzięki tej technice możemy bowiem stworzyć coś zupełnie nowego, czego nie spotkamy w żadnym innym domu.

Decoupage dla każdego?

wykończeniowy lakier do decoupageBez wątpienia jest to jedna z tych technik, którą z powodzeniem posługiwać może się każdy. Polega ona bowiem na przyklejaniu wzorów wyciętych przykładowo z papieru, na drewnianą powierzchnię. Powierzchnia oczywiście może być różna. Wzory możemy wyciąć również z serwetki, w sklepach możemy zakupić nawet gotowe. Idąc do większości sklepów z akcesoriami malarskimi, natrafimy na gotowe zestawy do decoupage. Warto w coś takiego zainwestować chociażby po to, by się wprawić i choć trochę opanować tę technikę. By całość prezentowała się należycie, powinniśmy kupić wykończeniowy lakier do decoupage. Lakiery są różne. Możemy sięgnąć po matowy, lub błyszczący. Wszystko zależy głównie od tego jaki rodzaj wykończenia bardziej nam się podoba i co chętniej umieścimy na swojej szafce. Połyskującą ozdobę, czy też bardziej stonowaną, matową. Lakier jednak nie tylko zapewnia nam odpowiedni rodzaj wykończenia, ale również zabezpiecza całość kompozycji. Dzięki temu bowiem możemy mieć pewność, że nic nam nie odpadnie, nie oderwie się i nie odrapie w krótkim czasie. Pod wpływem takiego lakieru nasze dzieło staje się trwalsze i bardziej efektowne. Będziemy mogli z powodzeniem je eksponować, bez obaw o ewentualne oderwanie się wycinanki.

Decoupage jest bardzo dobrą techniką relaksacyjną. Tworzenie takiej „małej” sztuki bez wątpienia odpręża i pozwala na chwilowe wyciszenie. Możemy ponadto spróbować swoich sił w samodzielnym tworzeniu ozdób do domu.