Czy studia nam się zwrócą?

Dziś nie ma gwarancji pracy. Nawet najlepsze studia nie zagwarantują nam tego, że po ich zakończeniu pracodawcy będą na nas czekać z otwartymi ramionami. Trzeba o tym pamiętać. Mówi się o tym, że aż 20 procent młodych Europejczyków nie potrafi znaleźć pracy po zakończeniu studiów.

Mieszkania do wynajęcia Kraków

mieszkania do wynajęciaJeśli chodzi o roczny koszt edukacji to w Polsce szacuje się, że jest to około 8 tysięcy dolarów. Oczywiście najdroższe studia to studia medyczne. Jednak po nich będzie oczywiście dla nas praca w Krakowie i tym samym mieszkanie dwupokojowe na wynajem Kraków. Koszty nauki spędzają sen z powiek młodym ludziom. Nie zarabiają oni najczęściej bowiem pieniędzy, nie mają mieszkania do wynajęcia. Zaciągają różne zobowiązania, szukają ogłoszeń z nagłówkami „sprzedam mieszkanie” i szukają jakiegoś pokoju. Po zakończeniu studiów muszą spłacać zaciągnięte podczas nauki kredyty studenckie. Nie mają wyjścia. Z kredytów studenckich korzysta nawet 10 procent studentów. Niestety rynek pracy nie gwarantuje znalezienia pracy po zakończeniu studiów, dlatego wielu studentów po zakończeniu nauki ma problemy ze spłatą zadłużenia. Problemów nie ma tylko niewielki odsetek studentów. Zazwyczaj są to studenci szkoły handlowej, uniwersytetu w Warszawie oraz tamtejszej politechniki. Także absolwenci kierunków medycznych nie będą mieć problemów ze spłatą zadłużenia i kredytów studenckich. Tutaj jednak zadłużenie będzie większe, bo i studia są droższe. Mówi się o tym, że za naukę na uniwersytecie medycznym student będzie musiał przeznaczyć około 30 tysięcy złotych rocznie. Oczywiście są tańsze uczelnie medyczne. Jednak na żadnej, nauka nie będzie tańsza niż 10 tysięcy złotych na rok. Tutaj nie ma co liczyć na jakieś niższe ceny. Oczywiście trzeba także dołożyć tutaj jeszcze ceny kursów językowych, gdyż od lekarzy wymaga się tego, aby znali oni języki obce.

Muszą znać język angielski. Warto także uczyć się innych języków. Jeśli będziemy je znać to wtedy będziemy mieć pewność, że znajdziemy pracę. Jeśli nie znajdziemy jej w Polsce to na pewno znajdziemy ją poza granicami kraju.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.