Częste kolki u niemowląt

Dla każdego rodzica wyjątkowo ciężką sytuacją jest moment, kiedy dziecko płacze bez wyraźnego powodu. Nie zawsze rodzice szybko odczytują zachowania dziecka, które przeważnie płacze z wielu powodów. Choć oczywiście płacz może mieć różne natężenie.

Jak pomóc dziecku w kolce?

dokuczliwa kolka u niemowlaka - co robićZ dzieckiem można się skutecznie porozumieć dopiero w wieku około drugiego roku życia, ponieważ wcześniej jest język nie jest na tyle rozwinięty, aby było to możliwe. Noworodki i niemowlęta jedynie płaczą, kiedy coś je boli, są głodne, spragnione bliskości mamy czy się czegoś przestraszyły. Jednak trzeba zauważyć, że w każdej z tych sytuacji płacz ma nieco inny ton i natężenie, co powinno być wskazówką dla rodzica. Na pewno najbardziej doniosły płacz jest kiedy malucha coś boli, czyli na przykład dokucza mu kolka. Dzieci często w takich chwilach podkurczają nóżki, co stanowi dodatkowy znak. Jeżeli pojawia się dokuczliwa kolka u niemowlaka – co robić najlepiej wiedzą  doświadczeni rodzice, który te dolegliwości maluchów mają już za sobą. Kolki pojawiają się w okresie od czwartego do nawet dziesiątego tygodnia życia i mogą mieć różną intensywność. Kiedy dolegliwości bólowe nie są zbyt silne, to może pomóc noszenie dziecka w pozycji pionowej albo położenie go na brzusku mamy, gdyż bicie serca działa na niego uspokajająco. W dokuczliwych kolkach pomocny jest delikatny masaż brzuszka, który zaczyna się robić na wysokości żołądka, a kończy na podbrzuszu. Jest to wyjątkowo skuteczna metoda na kolki u niemowląt.

Szybka pomoc w kolce jest niesamowicie ważna dla malucha, ponieważ znacznie skraca jest cierpienie. Dzieci są kompletnie bezbronne wobec kolki, gdyż ich układ pokarmowy sobie z nią nie radzi. Tylko odpowiednia reakcja rodzica może pomóc mu szybko pokonać kolkę.